Elektroniskās cigaretes - par un pret
14. janvāris, 2016 pl. 8:22,
Nav komentāru
Šoreiz mēs parunāsim par sabiedrībā joprojām izplatīto kaitīgo ieradumu – smēķēšanu. Daudzi smēķētāji labprāt atmestu šo netikumu, bet ne vienmēr tas ir tik vienkārši. Kā gruzdošās tabakas alternatīva jau pirms gadiem parādījās relatīvi nekaitīgākās elektroniskās cigaretes, tomēr kaislīgie pīpmaņi nebūt nesteidzas uz tām pāriet. Nesen interneta vietnē RollingStone.com publicēts raksts pauž sekojošo par to, kādi ir sabiedrības priekšstati par e-cigaretēm un kā tie mainījušies pēdējos gados.
“Lai gan 84 % smēķētāju 2010. gadā uzskatīja, ka e-cigaretes ir drošākas kā parastās cigaretes, 2013. gadā viņu skaits sarucis līdz 63%. Pētījums pērn atklāja, ka trešdaļa cilvēku, kas atmetuši e-cigarešu lietošanu un atgriezušies pie tabakas smēķēšanas, to darījuši, jo bijuši noraizējušies par to, kā e-cigarešu lietošana ietekmē veselību.”
(Avots: http://www.rollingstone.com/politics/news/e-cigs-inconvenient-truth-its-much-safer-to-vape-20151221?page=2)
Kāpēc šķiet, ka e-cigaretes zaudē savu popularitāti? No kurienes šīs bažas? Kāpēc pasliktinās sabiedrības viedoklis par šīm ierīcēm, neskatoties uz faktu - zinātniski pierādīts, ka tās ir daudz nekaitīgākas (avoti min pat skaitli 95%) nekā tradicionālā smēķēšana?
Tie ir labi jautājumi, bet atbildes ir vairāk kā nomācošas. Zemāk būs daži no nozīmīgākajiem iemesliem, kāpēc e-cigaretes mūsdienās tiek uztvertas tik negatīvi.
Lielie tabakas magnāti ātri pārņēma jauno tirgus nišu
Cigaretēm pelnīti ir slikta reputācija, un tomēr lielie tabakas uzņēmumi turpina tās pārdot patērētājiem. Daudziem tas šķiet neētiski. Tāpēc, kad lielie tabakas uzņēmumi ienāca e-cigarešu tirgū, daudzi to ņēma vērā. Prātīgi ir arī apgalvot, ka redzot zīmolu kā „Phillip Morris”, daudzi sāka uzskatīt e-cigaretes vien par kārtējo nikotīna produktu, kuru piedāvā lielie tabakas industrijas spēlētāji, cenšoties noturēt smēķētājus piesaistītus un atkarīgus.
Ne vienmēr tiek sniegti korekti pētījumu dati par e-cigaretēm
Ar elektroniskajām cigaretēm, šķiet, tas notiek pavisam bieži. Apskatiet rakstu, kurš publicēts Vaping.info. Tas tika uzrakstīts un publicēts Amerikas Vaping/E-cigarešu lietošanas asociācijas mājas lapā un demonstrē vismaz vienu no šādiem gadījumiem.
Kad dati tiek atspoguļoti nepareizi vai arī kad cilvēki pārprot to nozīmi, preses virsraksti kļūst negatīvi un cilvēki nobīstas – tas kaitē sabiedrības viedoklim.
Daudzi cilvēki uzskata, ka e-cigarešu lietošana noved pie tabakas smēķēšanas
Tas tik ir kaut kas! Un fakts, ka šis apgalvojums patiesībā jau ir atspēkots (vai vismaz tam nav īsta pamatojuma), šķiet, dažiem cilvēkiem neko nemaina. Independent.co.uk savukārt izcili ataino, kā statistika bieži tiek aplūkota tieši šādā gaismā. Cilvēki burtiski krīt panikā domājot, ka e-cigarešu lietošana vēl vairāk tīņu iedzīs smēķēšanas lamatās, neskatoties uz faktu, ka statistika vienkārši neiet kopsolī ar šīm bailēm.
Cilvēki dažreiz uzskata e-cigarešu lietošanu un smēķēšanu par vienu un to pašu
Abām nepieciešama ieelpošana. Abas satur nikotīnu, pie tam e-cigaretes ne vienmēr. Abas izraisa atkarību (e-cigarešu gadījumā tikai tad, ja satur nikotīnu). Abas rada dūmu mākoni, kad notiek izelpa (lai gan cigaretes rada dūmus, bet e-cigaretes - tvaiku, un tas ir pavisam kas cits).
Dažiem šīs līdzības ir vairāk kā pietiekams iemesls, lai abus ieradumus liktu vienā kategorijā, taču patiesībā tas nemaz nav precīzs vērtējums. E-cigaretes ir ļoti, ļoti atšķirīgas no parastajām cigaretēm. Tās nesatur tabaku, neveido pelnus, neizdala īstus dūmus, tām nav nepieciešama ne liesma, ne uguns un tās nesatur pašu kaitīgāko produktu - darvu. Tā kā mūsdienu sabiedrība uzsākusi nesaudzīgu cīņu pret tabakas dūmiem un cīņu par nesmēķētāju tiesībām elpot tīru gaisu, tas nemaz nav mazsvarīgi. E-cigaretes arī izrādījušās drošākas nekā parastās cigaretes.
Bet vēl joprojām, neskatoties uz faktiem, daži cilvēki nav pārliecināmi, ka tās vajadzētu uztvert kā atšķirīgas lietas. Ir skaidrs, ka cilvēki ir diezgan skeptiski attiecībā uz e-cigaretēm un, visticamāk, tuvākajā laikā tas nemainīsies. Bet kas varētu notikt, ir kādas pārmaiņas pareizajā virzienā. Ar izglītošanas un sabiedrības informēšanas palīdzību, iespējams, cilvēki sāktu apjaust, ka elektroniskās cigaretes nav nekas tāds, no kā jābaidās, bet drīzāk – jāpieņem. Protams, tiem, kuri vēl nav iemācījušies smēķēt, to arī kategoriski neiesakām mēģināt jebkurās tā izpausmēs. Toties pīpmaņiem, kuri vēlas atmest, pāreja uz e-cigaretēm varētu palīdzēt. No darvas un CO izmešiem brīvas plaušas, tīrs gaiss apkārtējiem ir plusi, kurus novērtēs jebkurš.