Plazma nomirusi. Kurš nākamais - OLED vai LCD?
13. novembris, 2015 pl. 8:24,
Nav komentāru
Televizori ar plazmas ekrāniem, kuriem lielā mērā varam pateikties Panasonic, pilnīgi un galīgi aizgājuši nebūtībā. Ne jau tāpēc, ka būtu slikti, bet tāpēc, ka citi ir vēl labāki. Visi ražotāji intensīvi attīsta LCD, bet Samsung un LG cītīgi laužas tirgū ar OLED displejiem. Nav šaubu, ka attēla kvalitātes ziņā priekšroka ir OLED, tomēr LCD nebūt negrasās atkāpties: šo displeju galvenais trumpis ir stipri lētākā cena.
Kurš labāks?
Salīdzinot ar konkurentiem, plazmas ekrāni tomēr bija visblāvākie - saulainā dienā to varēja just. OLED un LCD dienasgaismā zaudēja mazāku daļu no bildītes kvalitātes. Atsevišķas attēla daļas visspilgtākās ir OLED matricām, bet ekrāna kopējais spožums šobrīd visaugstākais ir LED izgaismotām LCD.
OLED displejiem ir satriecoša melnā krāsa, jo tanīs vietās, kur jābūt melnam - nekas nespīd. LCD displejos to konstrukcijas dēļ melns sanāk tumši pelēks, jo kaut kas vienmēr izspīd cauri filtriem. Līdz ar to OLED displeji vinnē tādā svarīgā parametrā kā kontrasts.
Bildītes izsmērēšanās ir vienlīdz aktuāla abu veidu displejiem. Faktiski ir tā, ka visi mūsdienu LCD/LED un OLED ekrāni ar 4K (UHD) izšķirtspēju atjaunina attēlu 120 reizes sekundē (un ja kāds apgalvo, ka 500 vai 800 reizes - tie ir salti veikalnieku meli!). "Lētuči" to dara tikai 60 reizes, bet atsevišķos Full HD televizoros izdevies atjaunināšanas frekvenci pacelt līdz 240 Hz.
Attēla apskates leņķis visplatākais bija plazmas ekrāniem. Arī OLED šai ziņā grēko maz. Visvairāk pretenziju šai ziņā ir pret lētām (ne IPS) LCD matricām - skatoties no malas, tiek kropļotas krāsas.
Attēla spilgtuma viendabīgums augstāks ir OLED displejiem. LCD ir vietas, kurās atrodas aizmugurapgaismojuma LED, un ir vietas, kur to nav. Nekādi difuzori nespēj par 100% izlīdzināt gaismas plūsmu.
Energoefektivitāte OLED ekrāniem ir atkarīga no skatāmā video. Tumšai filmai par vampīriem patērēs mazāk elektroenerģijas nekā koši krāsainai multenei. LCD ekrāniem energopatēriņš atkarīgs no aizmugurapgaismojuma intensitātes un ir nemainīgs (ja vien to mākslīgi nesamazina). Tomēr abiem displeju veidiem šīs izmaksas ir tik niecīgas, ka par tām nav vērts uztraukties.
Ekrāna ilgmūžība vislielākās problēmas radīja plazmas ekrāniem. Ar laiku zuda kontrasts un ekrāns "izdega". LCD displejiem tas nedraud. Kas attiecas uz OLED, LG inženieri apgalvo, ka tie būšot ne mazāk dzīvīgi nekā LCD. Tomēr konkrētu skaitļu un pētījumu par to līdz šim nav.
Raksta turpinājums par šo tēmu sauksies "Samsung OLED vs. LG OLED"
Avots