Kabeļu šausmas jeb Telekomunikācijas mūsu namos
Zemāk fotogrāfijās redzamā aina ir tipiska gandrīz visos padomijas gados būvētajos daudzdzīvokļu namos. Dažādu operatoru un provaideru sarodas aizvien vairāk, un katrs grib ievilkt savu pakalpojumu. Šad un tad kāds no viņiem bankrotē, tāpat arī iedzīvotāji mēdz mainīt pakalpojumu sniedzējus. Paradoksāli, bet vairs nevajadzīgos kabeļus firmas aiz sevis reti savāc. Savukārt, jaunu pieslēgumu gadījumā vairumā gadījumu atkal tiek vilkti jauni vadi un urbti jauni caurumi. Gadu gaitā šahtās uzkrājas milzīgs daudzums kabeļtelevīzijas, interneta, signalizācijas un visādu citādu kabeļu, no kuriem darbojas tikai daļa.
Kā deg Li-Ion akumulatori?
Li baterijas aizvien plašāk ienāk mūsu sadzīvē. Tās strauji kļūst lētākas, tāpēc tiek izmantotas jaunās un jaunās ierīcēs, kurās vēl nesen likām AA vai AAA tipa "pirkstiņus". Piemēram, Ķīnas tirdzniecības platformā Aliexpress nopērkamie piknika radiouztvērēji gandrīz visi darbojas no iebūvētām Li baterijām. Tomēr šiem enerģijas avotiem piemīt tāds niķis kā uzsprāgt un uzliesmot. Aizvakar uzliesmojuša Samsung planšetdatora dēļ Mančesterā nācās avārijas kārtībā nosēdināt Delta Airlines pasažieru lidmašīnu. Sižets pavisam vienkāršs: planšete aizkrita starp krēsla sēdekli un atzveltni. Pasažieris, kurš to nepamanīja, centās atzveltni nolaist, un ielauza ierīci. Ar to pietika, lai krēsls sāktu degt.
Piešķirtas 2016. gada Ig Nobel (Šnobeļa) balvas
22. septembrī notika gadskārtējā Ig Nobel (Šnobeļa) balvu piešķiršana par kuriozākajiem zinātniskajiem pētījumiem pēc principa "vispirms pasmejies - pēc tam aizdomājies". Laureātu balva šogad bija milzīga - veseli 10 triljoni Zimbabves dolāru. Turpinājumā neliels ieskats nominācijās.
Internets Kubā - ne domādams neizdomāsi
Internets totalitārajos režīmos ir aizraujoša tēma visiem, izņemot tos, kuriem tur jādzīvo. Pirms kāda gada Notepad prezentēja pirmo publisko interneta pieejas punktu Kubā. Viss attīstās, un šobrīd šai valstiņā ir veseli 178 pieejas punkti. Tikai viens "bet" - viena stunda lēna interneta tur maksā 2 USD, bet par līdzīgu summu var nolīgt seksa pakalpojumus, bet par 10-20 USD var mēnesi dzīvot. Ir vēl mobilais internets, bet tas maksā 1 USD/MB. Interneta pieejas kartes var nopirkt tikai valsts sakaru punktos, uzrādot pasi. Ir arī interneta "melnais tirgus", kur šīs pašas kartes var nopirkt anonīmi, bet ja pieķers - nāksies doties uz cietumu. Britu programmētājs John Graham-Cumming nesen pabijis "brīvības" zemē Cuba libre un stāsta nianses.
Noderīgie ķīniešu «gadžeti»: selfiju zibspuldze
Šis gadījums ir no tiem, par kuriem var brīnīties un brīnīties - kā ķīniešiem izdodas dabūt gatavas šādas ierīces par nieka 1 eiro? Ja precīzāk, tad izmaksāja pusotra eiro ar bezmaksas piegādi. Par noderīgumu selfiju cienītājiem viss būs skaidrs. Telefonu priekšējai kamerai parasti zibspuldzes nav, un tumsā selfiji sanāk graudaini un pabriesmīgi. Palīdzēs šī ierīce, un arī galvenajai kamerai tā noderēs kā iebūvētās LED zibspuldzes papildinājums. Bez visa minētā "gadžets" noderēs arī kā lukturītis. 16 LED, kaut arī nesniedz tālu, tomēr ir ievērojams gaismas avots.
«Plānotā novecošanās» jeb Kālab pārdeg spuldzītes?
Pagājušajā gadā milzu jubileja bija kādai kvēlspuldzītei, kura deg Livermoras (Kalifornija) ugunsdzēsēju depo kopš 1901. gada. Kompānijas Shelby Electric roku darbs nonstopā nokalpojis 1'000'000 (vienu miljonu) stundu kā nakts apgaismojums. Sākotnēji konstruēta kā 60-vatīga, tagad šīs spuldzītes gaismas plūsma vairs atbilst tikai 4 vatiem. Bet tā joprojām deg un nepārdeg, un par to nokļuvusi Ginesa rekordu grāmatā. Arī ugunsdzēsēju vidū šis unikums kļuvis par veiksmes simbolu - agrāk pirms katra izsaukuma dzēsēji centās tai pieskarties. Sola, ka drīzumā šo eksponātu pārvietos uz muzeju, kur tam arī vieta. Bet pagaidām speciāla kamera translē spuldzītes gaismu visai pasaulei.
Pārvaldām sadzīves tehniku no viedtālruņa: Tasogo Smart Remote
Katram no mums noteikti atradīsies attālināti vadāmas sadzīves elektronikas ierīces - televizors, mūzikas centrs, DVD atskaņotājs un daudz kas cits. Katrai no tām ir sava infrasarkano staru vadības pults, kurām visām ir kopīgs trūkums: tās nereti mēdz pazust vai izlādējušās baterijas tad, kad pulti visvairāk vajag. Dažiem mūsdienu tālruņiem ir iebūvēts IR kanāls, ar kā palīdzību var imitēt tālvadības pulti, un pārvaldīt sadzīves tehniku. Tomēr tādu ierīču nav daudz. Šeit mēs parunāsim par iespēju pārvaldīt sadzīves elektroniku no jebkuras Android vai iOS viedierīces. Jāpiebilst, ka diži parametri netiek prasīti; derēs vecais Android 2.2+ viedtālrunis, kas mētājas galda atvilktnē un krāj putekļus.
Uzzini cik Tava web lapa piemērota skatīšanai viedtālruņos
Google izlaidis jaunu instrumentu, kurš paredzēts web lapu izstrādātājiem, mājaslapu īpašniekiem, un vienkārši interesentiem. Kā zināms, mūsdienās aizvien biežāk internets tiek pārlūkots no "bakstāmajiem" tālruņiem un planšetēm. Vienkāršā veidā tagad būs iespējams novērtēt sekojošus interneta vietņu parametrus:
Profesija, kuras pārstāvjiem darbavietā ļauj izgulēties
Šis fotostāsts nekādā gadījumā nebūs par "pažarniekiem" vai naktssargiem. Tas šoreiz būs par programmētājiem. Ja reiz Googles "kampusā" netrūkst dīvānu un spilvenu, tad loģiski, ka tie arī tiek izmantoti. Un tur atrodamas arī viltīgākas "guļ-uzpariktes":
LED spuldzes cīņā pet ziemas depresiju
Daudzi būs novērojuši, ka ziemas periodā velk uz "lāča miegu" - galva domā sliktāk, aizvien mazāk ko gribas darīt. Tas ir pilnīgi normāli, jo īso dienas garumu vēl papildina mazais saulaino dienu skaits. Ilgstoša atrašanās pustumsā ietekmē cilvēka pašsajūtu, izraisa mūsdienās tik modernos un aktuālos "bipolāros traucējumus", un tai dots zinātnisks nosaukums Seasonal affective disorder (SAD) , ar sinonīmiem winter depression, winter blues, summer depression, summertime sadness, vai seasonal depression.
Elektroniskās cigaretes - par un pret
Šoreiz mēs parunāsim par sabiedrībā joprojām izplatīto kaitīgo ieradumu – smēķēšanu. Daudzi smēķētāji labprāt atmestu šo netikumu, bet ne vienmēr tas ir tik vienkārši. Kā gruzdošās tabakas alternatīva jau pirms gadiem parādījās relatīvi nekaitīgākās elektroniskās cigaretes, tomēr kaislīgie pīpmaņi nebūt nesteidzas uz tām pāriet. Nesen interneta vietnē RollingStone.com publicēts raksts pauž sekojošo par to, kādi ir sabiedrības priekšstati par e-cigaretēm un kā tie mainījušies pēdējos gados.
Ko iesākt ar veco Android ierīci?
Daudziem atradīsies vecas Android ierīces - viedtālruņi un planšetdatori, kuri savu mūžu nokalpojuši. Daļa no tiem ir ar nolietotām baterijām vai tik drausmīgā vizuālā stāvoklī, ka pat par pudeli pārdot nav iespējams. Tomēr ārā izmest arī žēl, jo ierīces it kā darba kārtībā. Šajā rakstā apskatīsim vairākus variantus kā iepūst jaunu dzīvību vecajiem lūžņiem.
Plazma nomirusi. Kurš nākamais - OLED vai LCD?
Televizori ar plazmas ekrāniem, kuriem lielā mērā varam pateikties Panasonic, pilnīgi un galīgi aizgājuši nebūtībā. Ne jau tāpēc, ka būtu slikti, bet tāpēc, ka citi ir vēl labāki. Visi ražotāji intensīvi attīsta LCD, bet Samsung un LG cītīgi laužas tirgū ar OLED displejiem. Nav šaubu, ka attēla kvalitātes ziņā priekšroka ir OLED, tomēr LCD nebūt negrasās atkāpties: šo displeju galvenais trumpis ir stipri lētākā cena.
Noderīgi: īsā pamācība AA/AAA akumulatoru iegādē
Mūsdienās pat Maximā tirgo AA un AAA izmēra akumulatorus. Ja kādu portatīvo ierīci regulāri lieto, parasto bateriju nomaiņa pret NiMH akumulatoriem atmaksājas ļoti ātri. Neatkarīgais testētājs Aleksejs Nadjožins notestējis 44 lādējamo bateriju AA tipa modeļus un 35 AAA tipa modeļus. Ļoti daudzi no tiem iegādājami Latvijas veikalos. Kā darvas karoti gribētos atzīmēt Ebay un Aliexpress iegādājamos ķīniešu BTY3000 tipa ražojumus, kas ir vistīrākā krāpšana - tajos ir tikai 10-15% enerģijas no tā, kas uz tiem rakstīts.
Nosaki savas paroles drošumu!
Sākumā mēs pierādīsim, ka jūs maldāties, ja domājat, ka jūsu visvairāk sargātās paroles - nu teiksim internetbankas - ir pietiekoši drošas. Fakts ir tāds, ka bankas izvirza sekojošas prasības: vismaz 8 simboli, obligāti jābūt lielajiem un mazajiem burtiem un cipariem. Tātad paroļu validators izlaidīs cauri arī tādas primitīvas, bet noteikumiem atbilstošas "Password1", un "Abcd1234", kuras ietilpst bruteforce vārdnīcu populārāko paroļu TOP 1000. Toties tādu paroli kā "chili dog monkey nutso" cauri neizlaidīs, kaut arī tās atlaušanai uz galddatora vajadzēs 18x1015 gadu.
Android Custom ROM - kālab privātie var to, ko ražotāji nespēj?
Kā ierosme šā rakstiņa uzrakstīšanai kalpoja manis veiktā Android 5.1.1 Lollipop (CM 12.1) veiksmīgā instalācija uz viedtālruņa Samsung Galaxy S3 Mini (GT-i8190). Pats ražotājs modeli izlaida ar Android 4.1.1 uz borta, pēc tam atjauninot to uz 4.1.2. Un tas arī viss. Pamēģināsim noskaidrot, kāpēc privātie izstrādātāji var to, ko ražotāji nespēj. Jo nevienam nav noslēpums, ka nereti izdodas pilnvērtīgi portēt jaunākos Android laidienus uz tādām ierīcēm, par kurām paši ražotāji paziņojuši konkrēti: nē, tas nav iespējams tīri tehnisku iemeslu dēļ. Visbiežāk ir tā - kad iznāk jauns Android laidiens, kompānijas pat nav izlēmušas, kurus modeļus jauninās un kurus ne, bet portāls XDA-Developers pēc pāris nedēļām jau piedāvā gatavus ROM. Protams, sākumā tie mēdz būt nepilnīgi, bugaini, bet mēneša vai divu-trīs laikā ar atjauninājumu palīdzību laidieni kļūst perfekti.
Visu iPhone kameru salīdzinājums
Nav noslēpums, ka Apple viedtālruņi ir pati populārākā ierīce, kuru lieto, lai ievietotu fotogrāfijas bilžu hostinga portālā Flickr. Lai izpētītu un salīdzinātu Apple iPhone kameru evolūciju, fotogrāfe un fotoprojektu Camera+ un MagiCam līdzautore Liza Betanī savāca vienkopus visus deviņus šo tālruņu modeļus, un veica testus. Ar visām kamerām veica testus visos iespējamos režīmos: makro, dienas gaismā, krēslā, saulrietā, portreta, un citos.
Piešķirtas 2015. gada «Šnobeļa balvas»
10 labāko reklāmbloķētāju salīdzinājums
Tas laiks, kad reklāmu bloķēšanai visi kā viens lietoja AdBlock Plus, sen ir pagājis. Tagad pārlūkiem Firefox un Chrome tiek piedāvāti vairāk nekā desmit add-oni ar līdzīgu funkcionalitāti. Neatkarīgais izstrādātājs Raimonds no Malaizijas savā blogā publicējis izsmeļošu reklāmbloķētāju testa analīzi. Apkopoti tika rezultāti no šādiem paplašinājumiem:
Sekss ar robotiem - jaunākās tendences
No sākuma
anekdote: Ienāk vīrelis sex-šopā jaunu gumijas lelli iegādāties;
redz, ka vitrīnā divas vienādas lelles, bet viena divreiz dārgāka
par otru.
Vīrelis: - Bet kāpēc viena tik dārga?
Pārdevējs: - Tāpēc, ka tai dārgākajai ir mākslīgais intelekts.
Ņemiet, nenožēlosiet!
Vīrelis nopērk arī. No rīta atkal klāt veikalā, pagalam
dusmīgs:
- Savāciet savu lelli un atdodiet naudu!
Pārdevējs: - Ko, nepatika? Neapmierināja?
Vīrelis: - Ļaunāk... tā suka man nedeva!