Canon printeru remonts. Kad izbeigusies drukas galviņa...
19. jūnijs, 2016 pl. 17:56,
Nav komentāru
Katrs, kam vairāk bijusi saskare ar printeriem, zinās, ko Canon printeru gadījumā nozīmē "Error B200". Citādi šī kļūda izpaužas kā 5-kārtīga oranžās LED mirgošana, un ierīce pie dzīvības nekādi nav piedabūjama. Tautas valodā šī diagnoze saucas "izbeigusies drukas galviņa" jeb "nāksies atvērt maku un pirkt jaunu printeri", un lielum lielais vairums šo ierīču īpašnieku tā arī dara. Mainīt drukas galviņu ir pašnāvniecisks pasākums, jo šī rezerves daļa vidēji maksā tikpat, cik jauns printeris.
Kā printeris zin, ka drukas galviņa izbeigusies? Visai vienkārši - pēc tās pretestības. Sausā stāvoklī drukas galvas iekšējā pretestība ir jābūt lielāka nekā 60 KOhm, un jāzvanās tikai vienā virzienā. Kad sprauslas peld tintē, protams, pretestība ir zemāka, bet arī tur ir savas pielaides. Ja galviņā īssavienojums, tad skaidrs, ka procesors to uzreiz pamanīs. Bez tam vēl ir termosensors, kas padod trauksmes signālu, ja galviņa pārkarst. Sprauslas dzesējas ar caurplūstošo tinti, tāpēc gadījumā, ja kārtridžs tukšs vai daļa sprauslu aizsērējusi, B200 kļūdu var izsaukt šis temperatūras sensors. Vēl iespējami citi sensori, par kuriem nekas nav zināms, jo Canon savu ierīču shēmas un programmatūru rūpīgi slēpj.
Bet tagad pie remonta, par kuru stāstīšu piemērā ar savu 7 gadus veco Canon PIXMA ip4500. Tas ir viens no labākajiem printeriem, kāds vispār ir ražots. Mūsdienu ekvivalents tam ir ip7250. Izšķirtspēja 9600x2400 dpi lētajā SOHO printeru galā sastopama reti kuram modelim. Pie tam mans ip4500 pēdējos gadus lutināts nemaz netiek. To pildu ar jebkurām tintēm, kas pagadās - burtiski no spaiņa. Tomēr drukas kvalitāte no tā nekrītas.
Ja piemeklē B200...
Pirmais darbs - varbūt nostrādā termosensors. Tas norāda, ka sprauslas ir tukšas. Varbūtējais iemesls - tukši vai aizsērējuši kārtridži. Ja pirms tam printeris drukāja nevainojami, un pēc kārtridžu nomaiņas nekas nemainās, skatāmies tālāk. Ja pirms tam druka notika ar svītrām ("zebra") un iebūvētā Cleaning funkcija nepalīdz, mēģinām izmazgāt galvu. Ar konkrētām pamācībām pilns internets, bet es to izdaru maksimāli vienkārši - galvu liekam zem karstā ūdens krāna un zem spiediena kārtīgi izskalojam tik ilgi, kamēr ūdens vairs nekrāsojas. Tas pamīšus jādara gan no kārtridžu, gan sprauslu puses. Ja galva nekad nav bijusi tīrīta, varbūt vajadzēs atmērcēt, un atkārtot šo procesu vairākkārt.
Nekādā gadījumā nelietot šķīdinātājus kā spirtu, acetonu, lakbenzīnu! Tā kā drukas tintes ir ūdens bāzētas - tikai ar siltu ūdeni tās šķīdinām. Pēc procesa pabeigšanas delikāti nosusinām galvu (bet neberžam sprauslas!). Vēlams to līdz nākamajai dienai izžāvēt saulītē uz palodzes vai vismaz stundu pažāvēt ar fēnu. Faktiski galvai jābūt hermētiskai, jo tā tāpat vislaik ūdenī (tintē) mirkst. Ir gadījies likt atpakaļ nežāvētu galvu - nekas slikts nenotika.
Nepalīdzēja. Ko nu?
Tagad mazliet teorijas. Canon drukas galviņā ir trīs atsevišķi kanāli:
1. Ātrā dokumentu druka ar pigmenta tinti RBGK
2. Krāsu-fotodruka ar ūdens bāzētām tintēm CLI un 5 pikolitru sprauslām
3. Krāsu-fotodruka ar ūdens bāzētām tintēm CLI un 1 vai 2 pikolitru sprauslām
Attēlā redzam garo sprauslu joslu - tā ir melnā RBGK. Pārējās sešas ir 5 pL photo black, cyan, magenta, yellow, kā arī 1 pL cyan, magenta īpaši precīzai drukai.
Visiem augšminētajiem kanāliem aizsardzība ir kopīga. Tāpēc, ja nodeg kāda no sekcijām, nedarbojas visa ierīce.
Ārkārtīgi reti sadeg visa drukas galviņa. 90% gadījumu vainīga būs tikai viena no sekcijām.
Tad nu skatīsimies. Ir atsevišķa barošana PBGK sprauslām +24 V, CLI5 sprauslām +24 V un CLI1 sprauslām +16 V. Barošanas kontakti vienmēr ir sapāroti, jo caur tiem plūst ievērojamas strāvas!
1. Ņemam zilo vai melno izolācijas lentu un aizlīmējam PBGK kontaktus - gan (+) gan GND. Tie būs kontakti 1, 2 un 37, 38. Liekam galvu printerī. Ja Error B200 pazuda - PROFIT! Mūsu printeris ir salabots. Varam ar to drukāt pilnīgi visu bez kvalitātes zuduma, vienīgi draiveris jāpārslēdz fotodrukas režīmā, jo ātrās dokumentu drukas sprauslas nestrādās. Šis piemērs parādīts attēlā.
2. Otrais mēģinājums ja pirmais neizdevās - līmējam ciet krāsu sekciju kontaktus 44 un 45, kā arī veselus piecus savienotus GND kontaktus 7, 8, 9, 17, 18.
Ja Error B200 pazuda - PROFIT! Mūsu printeris ir salabots. Varam ar to drukāt melnbaltos dokumentus. Par krāsu druku nāksies aizmirst, bet labāk tā nekā nekas.
3. Ja iepriekšējie mēģinājumi bija nesekmīgi - aizlīmējam smalkās drukas sprauslu kontaktus 35, 36, un piecus savienotus GND kontaktus 7, 8, 9, 17, 18. Ja Error B200 pazuda - PROFIT! Mūsu printeris ir salabots. Varam ar to drukāt gan melnbalti, gan krāsās, vienīgi krāsas būs bālākas (1 pL sprauslas vairs nestrādās).
Protams, jums nebūs tas pats printeris kas man, resp. PIXMA ip4500, bet princips no tā nemainās. Drukas galvai var būt citāds kontaktu skaits, bet vienmēr vienā pusē ir melnās drukas PBGK kontakti, bet otrajā - krāsu. Un apakšā zem tiem būs GND kontakti. Atceramies, ka barošanas kontakti vienmēr ir sapāroti un pēc tā tos var identificēt. Eksperimentējam!
Manis aprakstītajā gadījumā noderēja 1. remonta paņēmiens, un te ir rezultāts. Kā redzam, testa izdrukā trūkst PBGK tīkliņš, bet viss pārējais vietā. Cik ilgi printeris izvilks? Nu kā dieviņš dos...
_________________