Pāriet uz galveno saturu
  • Sākums
  • Jaunumi
  • Raksti
  • Zināšanu bāze
  • SSD
  • Galerijas
  • Kontakti

Lodēšanas pamati mājas apstākļos

28. jūnijs, 2015 pl. 8:38, Nav komentāru

Šis raksts ir drūmā vēsture no tiem laikiem, kad spēru pirmos soļus interneta publicistikā - 2007. gada janvāris, portāls Datuve.lv. Tomēr aktualitāti materiāls nav zaudējis arī mūsdienās. Laikam katrs no mums ir saskāries ar nepieciešamību pagarināt vai saremontēt kaut kādus vadus. Ja barošanas vai skandu vadus vēl pieļaujams savienot parastā kārtā, tad signāla vadiem prasības ir stipri augstākas. Kāpēc ir atšķirība? Ar laiku jebkuri vadi (izņemot apzeltītos) pārklājas ar oksīda kārtiņu. Tautā to sauc - apsūbē. Ja līnijā plūst daudzmaz stipra strāva, "saviķelējuma" vietā plānā oksīda kārtiņa tiek caursista, un nekādus traucējumus nejūtam. Signāla vados strāva mērāma mikroampēros un spriegums - milivoltos, tāpēc nekas caursists netiks. Oksidējies savienojums mums atriebsies ar trokšņiem, haotiskām skaļuma svārstībām utt. Tāpēc skaidrs, ka augstvērtīgu un izturīgu savienojumu var iegūt tikai un vienīgi lodējot. Lodēts savienojums ilgu laiku saglabās savas īpašības; tam nekaitēs gaisa mitrums un citi kaitīgie faktori. 


Šeit neapskatīsim profesionālas lietas kā lodējamās stacijas, SMD elementu montāža un demontāža utml. Tomēr tādas lietas kā pareizi salodēt vadus vai pārlodēt izlūzušu ligzdu vajadzētu prast katram.


Lodēšanai mājās būs nepieciešams nelielas jaudas lodāmurs (25-40W), lodalva un kušņi - priežu sveķu kolofonijs vai speciālie elektronikai domātie šķidrie kušņi. Lodalvai vēlams būt ar alvas (Sn) saturu ap 60%. Tāda lodalva visvieglāk kūst. Kategoriski nav ieteicams lietot  dažāda veida lodējamo skābi un sliktas kvalitātes lodalvu. Šie izstrādājumi būs labi, lodējot cinkotos spaiņus un vannas, bet darbam ar elektroniku tie neder.  Bez tam, lietojot skābus lodēšanas kušņus, vēlāk nāksies rūpēties par to neitralizāciju. Pretējā gadījumā pēc kāda laika efekts būs tāds pat kā no iztecējušām baterijām.

Bildēs parādīts 30 W lodāmurs, kuru par 2 EUR var nopirkt AliExpress. Elektronikai ar tādu jaudu  pilnībā pietiks. Ja vajag lodēt ko masīvāku, jāskatās 60 W virzienā. Lētākais kolofonijs tepat  Argusā dabūjams par 1 EUR. Lodalvu mūsdienās lieto tikai ar kolofoniju pildītu caurulīšu veidā. Attēlā - 50 g 0.8 mm lodalva ar Sn/Pb saturu 63:37 maksā ap 2 EUR AliExpresā.





Vispirms lodējamiem vadiem jānotīra izolācija apm. 10 mm garumā. Jāpārliecinās, ka vara dzīslas ir spožas, neoksidētas. Sliktus, apsūbējušus vadus labāk vispār nelietot, salodēt tādus būs grūti.


Pēc tam notīrītie vadu gali rūpīgi un vienmērīgi jānoalvo. Šinī procesā nevajag žēlot kolofoniju; šī viela attīra metālu no oksīdiem un nodrošina labu alvas saķeri ar varu.


Savienojam sagatavotos galus un salodējam. Lodējumam jāizskatās mirdzošam. Ja tas ir matēts - tas liecina par pārmērīgi augstu lodāmura temperatūru, kolofonija trūkumu, vai sliktas kvalitātes lodalvu (Sn saturs zem 40%). Šāds kontakts nebūs drošs.
Ja uz lodējuma paliek kolofonija pēdas - tās varam notīrīt ar spirtu (tas nav obligāti, kolofonijs nekaitē)


Pēdējais etaps - izolējam lodējumu ar izolācijas caurulīti vai lentu. Labi noder arī termocaurulītes.



Ko nevajadzētu darīt - censties mēģināt savienot kopā (jebkādā veidā) vara un alumīnija vadus. Šinī gadījumā izveidosies galvaniskais pāris un savienojums ar laiku izjuks. Alumīnijs vispār lodējas ļoti slikti. Nepieciešams īpašs sastāvs, lai pirms lodēšanas nokodinātu izturīgo oksīdu kārtu.
Visvieglāk mājas apstākļos var salodēt varu un misiņu (arī apsudrabotu un apzeltītu).


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Pusaudzis - autists sēdēs 2 gadus par CIA un FBI direktoru e-pastu uzlaušanu
    24. apr. 2018
  • Firefox OS galīgais krahs: rīt slēgs "programmu veikalu"
    29. mar. 2018
  • Windows 10 papildinās ar "mākslīgo intelektu"
    16. mar. 2018
  • Testē aerotaksometru Cora
    15. mar. 2018
  • Ar AMD Ryzen hibrīdprocesoriem Windows 7 nevar palaist
    13. mar. 2018
  • Samsung Galaxy S9/S9+: cik lielas cerības veikt remontu?
    12. mar. 2018
  • Android vs iOS - kura fanāti lojālākie?
    11. mar. 2018

Lai pievienotu komentāru,

klikšķinam uz konkrētā raksta virsrakstu, "Lasīt tālāk", vai uz saiti cilnē "Pēdējie ieraksti".

Turpat arī atradīsim saites, kur varam ieteikt rakstus populārajos sociālajos tīklos draugiem.lv, Facebook, Twitter.


Sadarbības partneri



Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

Izveido savu mājaslapu vai e-veikalu ar Mozello!

Ātri, viegli, bez programmēšanas.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk