PC barošanas bloks - spriegumu atjaunošana
27. jūnijs, 2015 pl. 17:45,
Nav komentāru
Iedvesmu šim rakstam es smēlos no nesena praktiska gadījuma ar vienu pavecu datoru,
kam bija negants niķis regulāri "sastingt" it kā bez mazākā iemesla. Protams,
ka nekādi hardware testi kļūdas neuzrādīja, bet ievēroju, ka atslēdzot perifērijas
ierīces, iefrīzošanas gadījumi kļūst retāki. Līdz ar to parādījās pieturas punkts
- iespējams, ka nevelk barošanas bloks.
Apskatot PC pamatspriegumus BIOS'ā un ar Everest palīdzību, atklājās, ka vienīgi +12 V spriegums atbilda normai. +5 V vietā bija 4,8 V (kas brīžiem īslaicīgi nokritās līdz 4,5 V), bet + 3,3 V vietā vien 2,8-2,9 V (periodiski līdz 2,7 V). Loģiski, ka pie tik zema sprieguma RAM darbība var tikt traucēta, kas arī noved pie sistēmas uzkāršanās. No kurienes pazeminājies spriegums - zināms, ka elektronikas detaļām novecojot, to parametri mainās. Īpaši tas raksturīgs noname izstrādājumiem, kāds arī bija šajā gadījumā.
Tā kā iebūvētajiem sensoriem ne vienmēr var ticēt, pārbaudīju spriegumus arī ar voltmetru. Patiešām, viss atbilda patiesībai. Pirmā doma - jāgādā jauns barošanas bloks. Bet 15 Ls vērts dzelzis datoram, kura atlikumvērtība tirgū nepārsniedz 30 Ls, būtu pārāk dārgs prieks. Rezultātā mēģināju saremontēt ierīci saviem spēkiem, un šoreiz sekmīgi, bez jebkādiem finansiāliem izdevumiem.
Teorētiskā daļa
No barošanas bloka datoram pienāk 5 spriegumi: galvenie ir +12 V (lieto galvenokārt dažādu motoriņu griešanai - HDD, DVD-ROM, ventilatori), +5 V un +3,3 V (elektronikas barošana). Bez tam vēl ir divi mazjaudīgi palīgspriegumi -12 V un -5 V (mūsdienās ne vienmēr tiek izmantoti).
Spriegumiem atbilstoši standartam ir sekojošas pielaides:
+12 V ..... +/- 5% (11,4 - 12,6 V)
+5 V ..... +/- 5% (4,75 - 5,25 V)
+3,3 V ..... +/- 4% (3,17 - 3,43 V)
Tālāk noteikti nāk jautājums - kur barošanas blokā atrodas tie maiņrezistori, kurus pagrozot, var ieregulēt spriegumus? Diemžēl tādu nav, vien nedaudzos PSU ir viens kopīgs regulators, ar kuru nelielās robežās var ieregulēt visus spriegumus vienlaicīgi. Iemesls tam ir vienkāršs - ventilatori dzen caur PSU putekļu mākoņus. Šādos apstākļos maiņrezistoru slīdkontakti ātri oksidēsies, un barošanas bloks izies no ierindas.
Tāpēc nāksies analizēt PSU tipveida shēmu, lai izdibinātu, kur regulējas spriegumi. Lielākā daļā PSU, īpaši vecākos, par vadības kontrolleru tiek lietota mikroshēma TL494 (Texas Instruments) vai tās citu kompāniju analogi uA494, uPC494, IR3M02, КА7500, МВ3759 ar 16 izvadiem.
Skatāmies tipveida ATX PSU shēmu (attēls 1) - dažādu firmu ražojumos var būt izmaiņas, bet princips nemainās. Vadības mikroshēmā TL494 (darbības principa shēma - attēls 2) atrodas iekšējais stabilizēta +5 V sprieguma avots (izvads 14). No tā atbalsta spriegums caur dalītāju R3R4R5 tiek padots uz komparatora A1 (ierīce, kas salīdzina 2 spriegumus) vienu no ieejām (izvads 2). Uz otro ieeju (izvads 1) caur dalītāju R1R2 tiek padots +5 V spriegums no PSU izejas. Rezultātā komparators reaģē uz sprieguma izmaiņām un kļūdas signāls citās TL484 ķēdēs maina barošanas bloka impulsu platumu, un līdz ar to enerģijas daudzumu, kas nonāk izejā. Izveidojas savdabīga interaktīvā cilpa, kas stabilizē spriegumu PSU izejā. Mainot sprieguma dalītāju plecu attiecību, var regulēt sākumspriegumu izejā.
Reālajā shēmā (attēls 1) spriegumu dalītāja apakšējo plecu veido 2 sapāroti rezistori R1R2 - šāds risinājums lielražošanā nodrošina lielāku izejas sprieguma precizitāti, bet augšējā plecā pievada gan izejas +5 V spriegumu (R5), gan +12 V spriegumu (R12). Pamainot šo rezistoru vērtības, varam mainīt izejas spriegumu visai plašās robežās (vismaz 3-8 V uz +5 V izejas).
Praktiskā daļa
Šis darbs var būt saistīts ar elektrotraumu briesmām, tāpēc absolūtiem iesācējiem silti neiesaku pie tā ķerties. Šā iemesla dēļ nav arī fotogrāfiju (kaut arī tās bezmērķīgas, jo katram PSU ir atšķirīgs detaļu izvietojums un plates celiņu trasējums).
Barošanas blokā ir lielas kapacitātes kondensatori, kas uzlādējas līdz 300 V spriegumam, un saglabā lādiņu vēl ilgi pēc atvienošanas no tīkla. Jābūt īpašiem rezistoriem, kas noņem lādiņus, bet noname blokos tos nereti aizmirst ielodēt. Strādāt gumijas cimdos būtu pareiza izvēle.
Ja nepieciešams mazliet (līdz 0,5 V) palielināt visu spriegumu vērtības, visvieglākais ceļš būs šāds:
1. Izraujam tīkla dakšu, ņemam ārā PSU no datora un liekam uz galda
2. Atskrūvējam 4 skrūves un noņemam vāku
3. Izpūšam ārā filcu, mušas, sēnes, u.c. labumus, kas tur sakrājušies.
4. Pārbaudām, vai mūsu blokā atrodas mikroshēma TL494 - nosaukums tieši uz tās jābūt rakstīts.
5. Ja atradām TL494 vai kādu no iepriekšminētiem analogiem, uzvelkam gumijas cimdus, un izskrūvējam 4 skrūves, kas tur plati.
6. Ņemam plati ārā, noliekam tā, lai tiktu klāt pie celiņiem, bet lai tā nesaskartos ar metāla korpusu.
7. Atrodam mikroshēmas TL494 izvadu 1 (3. attēlā) un starp to un korpusu pielodējam 100 KOhm maiņrezistoru reostata slēgumā (resp. vidējo un vienu no malējiem kontaktiem).
8. Parūpējamies par slodzi: +5 V un +12 V kanāliem obligāti jābūt noslogotiem, lai PSU darbotos pareizi. +3,3 V kanāls saistīts ar +5 V, un tam ir iekšējā slodze, tāpēc tur var iztikt. Slodzei labi der auto-moto spuldzītes. Pievienojam vienu spuldzīti starp sarkano un melno vadu, otru starp dzelteno un melno. Lai PSU ieslēgtos, ar vada gabaliņu savienojam zaļo ar melno vadu.
9. Maiņrezistoru nostādām vidējā stāvoklī, pārmetam krustu, un ieslēdzam strāvu.
10. Ventilators rūc, spuldzītes deg? Mērām spriegumus, un ar maiņrezistoru iestatām par 0,2 V virs normas. Tas tāpēc, ka PC ir pamatīga slodze, un tos 0,2 V noēdīs.
11. Ja viss sanāca, ar multimetru izmērām maiņrezistora pretestību, un sameklējam pēc iespējas tuvāku pastāvīgo nominālu. Man, piemēram vajadzēja 68 KOhm. Uzmaucam rezistoram izolācijas caurulīti un ielodējam no celiņu puses "uz palikšanu".
Ja vajag spriegumus samazināt, izdarām visu kā iepriekš, bet maiņrezistoru slēdzam starp mikroshēmas 1 izvadu un +12 V izeju vai +5 V izeju (atkarībā no tā, kurā kanālā vajadzīga lielāka izmaiņa).
Manā gadījumā ieguvu šādus rezultātus:
+12 V .... 12,8 V (bez slodzes) ..... 12,5 V (datorā)
+5 V ..... 5,3 V (bez slodzes) ..... 5,0 V (datorā)
+3,3 V ..... 3,5 V (bez slodzes) ..... 3,2 V (datorā)
Vēlu veiksmi! Ja kādas neskaidrības - jautājiet komentāros!
_________________